Propozycja na zdrowy krzak w ogródku

Rozmyślamy często, jakie rośliny owocowe posadzić w własnym sadzie. Odpowiednio staje się, żeby były one nie zbyt oporne, dające gwarancję bogatych owoców przy niezbyt dużym nakładzie pracy.
Jedną z roślin, która dopełnia te wytyczne, jest jagoda kamczacka.

Jagoda kamczacka sadzonki

Jej określenie to suchodrzew nadający się do jedzenia. Występuje ona w dwóch wariacjach botanicznych: suchodrzew siny i suchodrzew kamczacki. O ile pierwotna z wersji zdoła osiągać wielkość do 2 metrów i jej owoce mogą być słodko – kwaśne, do tego stopnia druga bywa nieco niższa – jej krzaki dojrzewają do 1,5 metra wielkości, produkty są bardziej słodkie a także dłużej trzymają się na gałązkach.
O ile jagoda kamczacka sadzonki widnieje na naszej działce czy w ogródku, to okaże się ona pierwszym krzakiem, jaki da produkty (często nawet jeszcze przed pierwszymi truskawkami). Wynika to z powodu, że roślina ta wyjątkowo przedwcześnie zaczyna wegetację, a pierwsze pąki kwiatowe pojawiają się już nawet na początku marca.

Jagoda kamczacka sadzonki ma kremowożółte, aromatyczne, dające miód kwiatuszki. Powinno się zasadzić obok siebie dwie odmiany kwitnących mniej więcej w tym samym czasie, bo istnieje to istota zielona obcopylna. To znaczy, że do właściwego zapylenia, a w rezultacie, owocowania, wymaga otoczenia.
Krzewy jagody kamczackiej najkorzystniej obsiać na miejscu pełnym słońca. Ich plusem jest obfita wytrzymałość na zimno – nawet do – 35 stopni C. Nie przeraża jej okażą się nawet marcowe mrozy, również wówczas, kiedy są już pąki, bo mogą być one odporne na trmp do – 5 stopni C.
Plony jagody kamczackiej są niezwykle zdrowe, co jest dodatkowym argumentem, dla którego wskazane jest posiadać tę roślinę pośród swoich upraw. Mają one lekko wydłużony zarys, fioletowogranatowy kolor, są pokryte nieznacznym, woskowym nalotem i bardzo smaczne. Krzaki owocują już w drugim roku od ich zasadzenia, a powinno się je obsiać jesienią czy też wiosną.