Co wskazane jest wiedzieć w kwestii sposobów ocieplania zimą ogródków barowych.

Prowadzenie biznesu restauracyjnego w zimie stawia wyzwania, których próżno wyszukiwać w ciepłych porach roku. Jeżeli wziąć pod uwagę bar lub restaurację, której główną atrakcją – oczywiście poza daniami z karty czy salą właściwą – jest ogródek, gdzie klienci kochają przesiadywać, w zimie będzie to tak naprawdę niemożliwe. Są niemniej jednak rozwiązania, które przywracają możliwość wykorzystywania ogródków nawet wtedy, jak wokół dokucza chłód.

Jest kilka metod ocieplania pomieszczenia: możemy je ogrzać drewnem, grzejnikami z centralnym ogrzewaniem na paliwo czy gaz, a także grzanie podłączone do sieci miejskiej. Problem zaczyna się, jak musimy ogrzać obszar na zewnątrz. W takim wypadku znakomitym rozwiązaniem jest promiennik podczerwieni. Taki przyrząd przeróżnej wielkości i w kształcie walca czy – coraz to modniejsze – w formie płaskiego obrazu potrafi ogrzać powietrze w pomieszczeniu wraz z towarzyszącymi ścianami oraz pozwala długo cieszyć się ciepłem. Na dodatek promienniki są bardziej efektywne od zwykłych elektrycznych kaloryferów, jednak ich stała i długotrwała eksploatacja to jednak spory koszt w postaci zużytej energii elektrycznej, zatem stałe ogrzewanie w taki sposób właściwie nie wchodzi w grę.

promiennik podczerwieni

Miejscowe grzanie stołów jest natomiast niezwykłym sposobem na umożliwienie korzystania z ogródka, natomiast odpowiednio dostosowane promienniki podczerwieni nie tylko spełnią swoją rolę grzewczą, ale też będą stanowiły przyjemny dla oka element wystroju wnętrza. Zestawienie przyjemnego z pożytecznym zawsze zapewnia najlepsze rezultaty.

Panele ścienne możemy także użyć np. w łazienkach, gdzie będą na nich znajdowały się reklamy związane z działalnością, z kolei promieniowanie podczerwone i tak spokojnie przebije się przez reklamę i ogrzeje pomieszczenie. Ogrzewacze te stanowią bezpieczne źródło ciepła, rzecz jasna korzystają z nich rozważnie – same grzejniki również się nagrzewają, więc dotykanie ich bezpośrednio dłonią kończy się podobnie, jak w wypadku dotknięcia standardowego grzejnika.

promiennik podczerwieni