Kilka zdań na temat gablot.

Estetycznie ukazany przedmiot zaintryguje oglądających. Iżby go należycie wyeksponować należy go wstawić do stosowniej, najlepiej przeszklonej gablocie, w jakiej będziemy mogli godostrzec z każdej strony. Gabloty te są częstokroć zrobione ze szkła wytrzymałego przed szkodami mechanicznymi, wspierane metalową ramą oraz ryglowane na zamek. Wiele obiektów mogących być zaprezentowanymi jest cennych, zatem aby były dobrze zabezpieczone stawia się je w gablotach ze szkła odpornego na przebicie przez pocisk z broni czy też hartowanego wysokiej jakości. Ów szkło jest nader mocne. Gabloty zrobione z tego rodzaju płyt zabezpieczą eksponowany przedmiot przed niespodzianymi uszkodzeniami mechanicznymi tj. energiczne uderzenie.

	Gabloty muzealne

Typowe gabloty do wystawiania w nich obiektów nie potrzebują wyjątkowego szkła, gdyż mają w głównej mierze chronić będące tam przedmioty przede wszystkim przed zanieczyszczeniem.
Odmienna rzecz to gabloty do muzeów. W tamtym miejscu zwykle w gablotach ustawia się obiekty cenne bądź o dużej wartości dziejowej, dlatego wytwarzane są na zlecenie, z wysokoodpornego, nierzadko odpornego na kule szkła. Tego rodzaju szkło to składające się z kilkunastu warstw szyby, mogące wytrwać pocisk wystrzelony z broni palnej. Składają się ze specjalnie wybranych oraz dostosowanych powłok szkła i zespolonych w procesie laminowana. Gabloty muzealne wytwarzane są na specjalne zamówienia. Firmy wytwarzające takie gabloty mają w swojej ofercie przygotowane wzory, jednakże na żądanie kontrahenta dostrajają się do jego potrzeb. Wytwarzają gabloty szklane, z metalu i drewniane, a także z surowców mieszanych. Oferują także gabloty wystawiennicze. Zajmują się montażem, umieszczeniem oświetlenia obiektu, a także zabezpieczeniami. Przedsiębiorstwa dają wyśmienitą klasę oferowanych wyrobów, gwarancją na trwałość, atrakcyjne ceny oraz krótkie terminy realizacji. Na życzenie klienta mogą także załatwić na gablotach odpowiednie informacje o przedstawianym obiekcie.