Piękna oraz różnorodna przyroda Olsztyna

Nie bez powodu Olsztyn promowany jest jako pełne zieleni miasto ogródków. Tak samo dziką, jak i bardziej okiełznaną roślinność da się tamże zobaczyć co kawałek. Po jednej stronie mamy złączone cudowną wodą Łyną łąki w południowej części miasta oraz wielki las miejski na północy.

Ogrody Olsztyn
Z tej innej strony więcej niż 10 jeziorek i mnóstwo małych stawów rozlokowanych w obrębie całego miasta.
Jakby naturalnego bogactwa przyrodniczego okazało się mało, zarówno rząd miasta, lecz także jego mieszkańcy, samodzielnie zagospodarowują pewne przestrzenie. W centrum nieopodal rzeczki rozciąga się pełny zieleni szlak. Od Mostu św. Barbary, przez Park Podzamcze, idąc do Parku Centralnego, pełna roślinności a także pełna szumu nitka opasuje całe Stare Miasto. A trzeba tylko skręcić nieco w stronę Dworca Zachodniego, aby napotkać na ciekawie urządzoną ścieżkę w otoczeniu Jeziora Długiego – jedno z chętniej uczęszczanych miejsc biegaczy. Można z tegoż punktu wyruszyć kilkukilometrowym szlakiem aż do północnej granicy miasteczka a także wody Wadąg (dopływu Łyny).

Ogrody Olsztyn

Teraz spostrzegamy, jak wielka jest naturalna rozpiętość Olsztyna. A mówiliśmy tak do tej pory tylko o środkowej części stolicy Warmii oraz Mazur. Ogrody Olsztyn to wszak pojęcie dużo rozleglejsze. Wypadałoby wspomnieć pięknie uformowane kompleksy ogrodów działkowych, co da się znaleźć w paru częściach miejscowości. Pełno zieleni jest nawet w blokowiskach, bo wielu mieszkańców traktuje swe balkoniki jak pewne małe ogródki.
Pomimo tychże dobrych opinii moglibyśmy pomarudzić – to prawda, te wszystkie elementy okazują się ładne w lecie oraz w okresie wiosennym, ale co z inną, długą oraz mroczną częścią roku? Olsztyniacy także na to znajdują swój sposób – zimą robiony jest jarmark oraz ustanawiany następny ogródek – form z lodu. W tym okresie warto też oglądać leśne arboretum blisko granic miasta, które wzbudza podziw w czasie wszelakich etapów roku. Tak samo takie położenie, lecz i odmienne ogrody Olsztyna, pozwalają na wciągającą weryfikację cyklu natury oraz umożliwiają żyć z nią w harmonii.