Wiadomości odnośnie transportu osób Gliwice.

Gliwice – miasto mające prawa powiatu położone w obrębie województwa Śląskiego nad rzeką Kłodnicą. Zalicza się do najliczniejszych miejscowości ośrodka Śląskiego.

Miejscowość ma wysoko rozwinięty transport drogowy. Oparty jest w największym stopniu na komunikacji autobusowej a także w małym stopniu tramwajowej. Tramwaje istniały do 2009 roku, a później za sprawą dotychczasowego prezydenta miasta większość linii tramwajowych zawieszono wprowadzając zamiast nich autobusy. Usunięcie komfortowych a zarazem przyjaznych dla środowiska tramwajów napotkała opór mieszkańców, tymczasem ich protest nie został wzięty pod uwagę.

transport osób gliwice


Oprócz autobusów miejskich, które zaliczają się do Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) wożeniem ludzi zajmują się kilkunastoosobowe busy. Są to prywatne przedsiębiorstwa zajmujące się transportowaniem ludzi na konkretnych trasach. Kwoty stwierdzane są wewnętrznie w przedsiębiorstwach oraz są względnie niewysokie. Busy takie podróżują znacznie szybciej niż autobusy, ponieważ ich ciąg jezdny przebiega najczęściej bocznymi drogami jak przykładowo autostradami, bądź Drogową Trasą Średnicową, co bardzo redukuje okres przewozu. Na przykład czas przejazdu zwyczajnego autobusu miejskiego z Katowic w kierunku Gliwic wynosi dłużej niż godzinę, nieraz dłużej kiedy jest szczyt komunikacyjny, z kolei busem dostaniemy się z tego samego punktu w Katowicach, do tej samej lokalizacji w Gliwicach w dwadzieścia pięć minut. W dodatku, bilet kosztuje jedynie kilkadziesiąt groszy więcej.

działalności zajmujące się własnym transportem oferują nawet system biletów miesięcznych. Pomimo tego na bilety tekturowe, jakie także są do zdobycia, występuje promocja np. dziesięć przejazdów do opłacenia, a jedenasty gratis. Tylko należy gromadzić bilety by być w stanie je kierowcy pokazać.

Transport osób Gliwice to nawet koleje. Kolej w mieście sięga pierwszej połowy XIX stulecia. Odbywa się nią ruch pasażerski a także ładunkowy.

transport osób gliwice


Miejscowość przecinają dwie autostrady. Jedna to A1 prowadząca na Gdańsk, a pozostała to A4 łącząca Zgorzelec z Korczową. Ta autostrada zalicza się do trasy europejskiej E40. Obie drogi szybkiego ruchu na ustalonych odcinkach są płatne.