Zapotrzebowanie na psychoterapię znakiem naszych czasów

Żyjemy w czasach, gdy każdy gdzieś się spieszy. Gonią nas najróżniejsze terminy, zadania do wykonania, cele do osiągnięcia. Z jednej strony spoczywa na nas wiele obowiązków, które musimy spełniać, z drugiej natomiast mamy do wyboru tak wiele możliwości, z których każda wydaje się być niezwykle atrakcyjna. Jednak jesteśmy tylko ludźmi i poświęcając czas na jedną rzecz, nie będziemy go mieli wystarczająco dużo, by zrobić coś innego. Nie jesteśmy też w stanie wykorzystać wszystkich nadarzających się okazji. Trudno nam się z tym jednak pogodzić, szczególnie, gdy zewsząd trafiają do nas obrazy idealnego życia innych osób, które rzekomo mają wszystko i potrafią pogodzić ze sobą wiele rzeczy, które wydawałyby się nie do pogodzenia przez tylko jednego człowieka.
Wszystko to przyczynia się do tego, że zaczynamy postrzegać siebie w negatywny sposób, uznajemy, że skoro innym się udało, to z nami musi być coś nie tak. Nie godzimy przecież z łatwością i uśmiechem na ustach wszystkich nowych obowiązków, które sukcesywnie na nas spadają. Rzadko kiedy przychodzi nam do głowy, że oczekujemy od siebie czegoś nierealnego. Wydaje nam się, że musimy być idealni, w końcu inni tacy są, a żeby przetrwać wśród nich i najlepiej jeszcze mieć się czym pochwalić, powinniśmy być perfekcyjni we wszystkim, co robimy.
Wielu z nas nie wytrzymuje tego napięcia, stres i nadmierne oczekiwania wobec samych siebie czy też ze strony innych, sprawiają, że przestajemy sobie radzić z codziennością. Sytuację pogarsza często fakt, iż początkowo bagatelizujemy pierwsze oznaki problemu. Zresztą nawet gdy dochodzimy do ściany, nadal trudno jest nam prosić o pomoc. Czujemy, że sami powinniśmy sobie z tym wszystkim poradzić, ale dostrzegamy, że to coraz trudniejsze.
W takiej sytuacji gabinet psychoterapii jest miejscem, gdzie powinniśmy szukać pomocy. Nieraz trudno nam się przemóc szczególnie, że w naszym społeczeństwie psychoterapia wciąż jest traktowana nieco nieufnie, korzystanie z niej zaś uznawane za coś wstydliwego lub wręcz za jakąś dziwną fanaberię.
Jednakże warto pamiętać, że często psychoterapia może być jedynym wyjściem, gdy nasza psychika niedomaga, a my dostrzegamy, że sami sobie nie poradzimy.