Czym jest batymetria?

batymetria
Dziwna i niezrozumiała nazwa? Wszystko po kolei wyjaśnię, więc trzeba zacząć od czegoś ogólniejszego jak hydrometria, która jest jednym z działów hydrologi, stanowi jej podstawę, inaczej mówiąc: dział geografii fizycznej. Zajmuje się ona zbieraniem informacji o obiektach wodnych jak i procesach oraz zjawiskach takich jak zmiany poziomów wód, pomiary rzek i jezior oraz natężenia przepływu wody. Idąc dalej batymetria to dział hydrometrii; z greckiego „bathýs” to głęboki, a „metréō” to mierzę. Czyli obie muszą mieć ze sobą coś wspólnego i owszem mają.

Batymetria pasjonuje się pomiarami głębokości wód w jeziorach czy rzekach. Aby wykonać pomiary stosuje się najróżniejsze przyrządy pomiarowe, takie jak: sondy akustyczne, mechaniczne, ciśnieniowe i wiele innych. We wczesnych czasach, kiedy to jeszcze faraonowie władali Starożytnym Egiptem zaczynano stosować liny oraz długie drążki do pomiarów głębokości wód. Wraz z biegiem czasu i rozwojem techniki oraz odkrywaniem nowych lądów zaczęto stosować mniej prymitywne metody i wynaleziono pierwszą sondę mechaniczną, a po latach kolejną: akustyczną.

No dobrze historia historią, ale po co jest ta batymetria, czemu służy? Służy ona do wykonywania map. Wyniki które dostaniemy na przykład z sondy akustycznej są przedstawiane za pomocą izobat i izolinii, które łączą punkty o tej samej głębokości. Mapy batymetryczne stworzone na podstawie danych pomiarów głębokości pomagają wędkarzom. Właśnie dzięki nim mogą się zatracić w swoim ukochanym hobby, najpierw typują na mapie najlepsze z możliwych miejsc na połów, a później wyruszają na jezioro. Nie tylko takim wodniakom przydają się owe mapy, ale także turystą. Będąc na wyjeździe nad jeziorem i mając zamiar żeglować, warto przed wejściem na pokład zapytać o taką mapę, jest to kwestia bezpieczeństwa, gdyż na dnach jezior znajdują się często głazy, kamienie zwane również rafami kamiennymi.