Dekorowanie choinki – jak ta tradycja wygląda w różnych krajach świata?

Dekorowanie choinki to tradycja wywodząca się z Alzacji, gdzie początkowo drzewka były przyozdabiane papierowymi ornamentami i owocami. Pierwotna wersja znanego nam zwyczaju zakładała, że drzewko było wieszane pod sufitem do góry nogami.
Tradycja ta szybko rozpowszechniła się na cały świat, podbijając serca zarówno europejczyków, jak i azjatów i amerykanów. Czym się jednak różnią choinki na różnych kontynentach? Czy wszędzie tradycja ta wygląda podobnie?

 

główne_sztuczna choinka

 

Skandynawia

Choinka jest w obszarze skandynawskim elementem łączącym tradycję chłopską i mieszczańską. Drzewka bożonarodzeniowe zaczęto dekorować już w XVII wieku, a przynajmniej tak donoszą niektóre źródła historyczne. Tradycja ta przywędrowała do Skandynawii prawdopodobnie prosto z Niemiec, gdzie rozprzestrzeniała się dzięki luteranom i kalwinom. Obecnie Norwegowie, Finowie i Szwedzi mają podobne sposoby dekorowania swoich choinek – umieszczają na nich figurki zwierząt, zwłaszcza koziołków, a bombki są rzadkością. Często zdarzają się także flagi oraz ozdoby handmade i ekologiczne, wykonane z drewna, papieru i słomy.

Brazylia

Tradycje Ameryki Południowej różnią się od naszych głównie ze względu na położenie geograficzne – z braku żywej choinki często dekorują swój dom pachnącymi gałązkami naturalnych iglaków. Popularne jest także kupowanie sztucznych choinek i przyozdabianie ich szarpanymi kawałkami waty, które układane są na gałązkach tak, by imitowały śnieg. Na ulicach przystrojone zostają także palmy – ich wysokie pnie owija się girlandami i kolorowymi światełkami.

Kilka lat temu wyjątkowa choinka z Rio de Janeiro wpisana została nawet do Księgi Rekordów Guinessa. To oryginalne drzewko ustawiane jest na jeziorze i ma ponad 80 metrów wysokości!

Chiny i Japonia

Chiny znane są praktykowania różnych nielogicznych dla nas zwyczajów, a także z nadzwyczajnej etykiety i kultury, na która składa się o wiele więcej zasad savoir vivre niż w Europie. I chociaż wiele chińskich świątecznych zwyczajów może zaskakiwać (np. nie wolno obdarowywać kogoś prezentem składającym się z 4 elementów czy przedmiotów; za nietakt uważane jest także sprezentowanie komuś parasola) tradycja dekorowania drzewek istnieje także tam, choć w trochę zmienionej wersji. Zamiast choinek przyozdabia się owocami kandyzowanymi i kwiatami małe drzewka mandarynkowe i pomarańczowe. Często na drzewach wieszane są także papierowe wróżby i życzenia.
Kultura Japonii także drastycznie różni się od naszej, jednak również mieszkańcy tego kraju dekorują drzewka bożonarodzeniowe. Zazwyczaj przyozdabiają sosny karłowate papierowymi ozdobami wykonanymi własnoręcznie w popularnej technice origami oraz zabarwionymi na różne kolory kulkami z mąki ryżowej, które stanowią odpowiednik naszych bombek.

Polska

W naszych domach co roku królują nowe trendy. Czasem stawiamy na chłodny minimalizm, czasem na przepych. Coraz więcej ludzi decyduje się także na zakup sztucznej choinki ze względów praktycznych i ideologicznych (nie trzeba wycinać drzew, by mogła ona stać w naszym domu). Hurtownia choinek sztucznych Art-Trans to gwarancja niezapomnianych Świąt Bożego Narodzenia na długie lata – i to przy jednej choince! Zapraszamy na zakupy – http://choinki-online.com.pl