Co to jest anemometr skrzydełkowy i do czego służy?

Anemometr jest to urządzenie służące do pomiaru prędkości przepływu wiatru, powietrza oraz gazów. Ponadto umożliwia także pomiar innych rzeczy, jak na przykład ciśnienia czy temperatury. Anemometry występują w wersji dużej stacjonarnej, która współpracuje z układami wentylacyjnymi, a także jako małe urządzenia mobilne.

W przypadku kontroli takich systemów jak wentylacyjny czy klimatyzacyjny pomiar prędkości wiatru i prędkości przepływu są niezwykle ważnymi kwestiami. Pomiarów można dokonywać zarówno na otwartej przestrzeni, jak i we wspomnianych już systemach czy układach wydechowych. Większość z nich wykonywana jest za pomocą konkretnego typu tego urządzenia.

Anemometr skrzydełkowy (inaczej nazywany łopatkowym lub wiatraczkowym) jest najpopularniejszym z anemometrów. Skrzydełka osadzone są albo na stałe albo w specjalnej obudowie i łączą się przy pomocy przewodu z licznikiem obrotów. Dzięki takiej budowie urządzenie zapewnia wygodę podczas wykonywania pomiarów. Wykorzystywane są raczej do pomiarów bardzo małych prędkości.

Oprócz anemometru łopatkowego dostępny jest także cieplno-oporowy, w którym mierzone medium przepływa i schładza podgrzewany element sondy, ciśnieniowy, który wykorzystuje zmianę ciśnienia w poruszającym się płynie, oraz dźwiękowy lub ultradźwiękowy, w którym pomiar prędkości wiatru polega na wysyłaniu impulsów akustycznych.

Wybór anemometru należy przemyśleć pod kątem tego, w jakich okolicznościach będzie on najczęściej wykorzystywany. Skrzydełkowy będzie najlepszym wyborem w przypadku prostych pomiarów prędkości wiatru w ogrodzie bądź do określenia prądów powietrznych budynków. Nowoczesne anemometry posiadają wiele ciekawych funkcji, na przykład łączenie się ze smartfonami poprzez aplikacje, rozpoznawanie kierunków przepływu czy obliczanie średniej.