Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu – opis i ciekawostki.

Katedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu – opis

Katedra św. Jana Chrzciciela to jeden z najważniejszych zabytków architektury sakralnej we Wrocławiu. Została wybudowana w XIII wieku, a jej budowa trwała ponad 200 lat. Katedra jest położona na Starym Mieście i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie miasta. Jej wysokość sięga aż 105 metrów, co czyni ją najwyższym kościołem w Polsce.

Katedra składa się z trzech naw bocznych oraz prezbiterium, którego dach pokryty jest czerwoną dachówką. Wewnątrz można podziwiać piękne witraże, malowidła ścienne oraz bogato zdobione ołtarze. Na szczególną uwagę zasługuje również ogromny organ, który ma ponad 5 tysięcy piszczałek.

opis i ciekawostki o katedrze we wrocławiu

Ciekawostki dotyczące katedry

Katedra św. Jana Chrzciciela była miejscem koronacji pierwszych polskich królów – Bolesława Chrobrego i Mieszka II. W XVII wieku dobudowano do niej barokowy hełm, który stanowi charakterystyczną ozdobę tego miejsca.

Wewnątrz Katedry można odnaleźć grobowce ważnych postaci historycznych, m.in.: Henryka Pobożnego, Henryka Brodatego czy Henryka Probusa. Ponadto w jej podziemiach znajduje się Muzeum Katedralne, gdzie można obejrzeć eksponaty przedstawiające historię tego miejsca.

Atrakcje turystyczne Katedry św. Jana Chrzciciela

Katedra św. Jana Chrzciciela to obowiązkowe miejsce na liście atrakcji turystycznych we Wrocławiu. Co roku odbywa się tu wiele imprez kulturalnych i religijnych, takich jak: Noc Muzeów czy Dni Otwarte Katedry.

Osoby chcące lepiej poznać historię tego miejsca mogą skorzystać z usług przewodników lub samodzielnie odbyć spacer po okolicy i podziwiać piękno tego miejsca.